Presunúť na hlavný obsah

Mužov ohrozuje nebezpečná pandémia, ktorá sa týka peňazí!

Partnerské vzťahy

Prívlastok zlatokopka je viac než známy. Okrem toho, že pôsobí pre ženy nelichotivo, muži ho veľmi často zneužívajú. Oveľa znepokojúcejší je však opačný problém. Pribúda mužov, ktorí sa chorobne boja o peniaze a na svoje partnerky a deti sú extrémne lakomí. Naopak bremeno starostlivosti a finančného zabezpečenia nechávajú na partnerke, zatiaľ čo si „svoje“ peniaze užívajú sami. Veď ženy sú predsa zlatokopky, nie?

Problém, s ktorým podľa psychológov bojuje stále viac vzťahov, je zatiaľ ticho tolerovaný. Je nekonečne veľa polemík o tom, ako by malo fungovať spolužitie partnerov po stránke financií. Od spoločného účtu až po osobné účty bez prístupu partnera. Pojem zlatokopky, teda ženy, ktoré zneužívajú náklonnosť partnera pre svoje finančné zabezpečenie vyvolal presne opačný problém. 

Žena povinnosti, muž radosti...

Čoraz viac mužov striktne oddeľuje svoj účet od rodinného a necháva celú starostlivosť o domácnosť deti a finančné bremeno na svojej partnerke. Žena je viac rodinne a citovo založená, takže nedovolí, aby deti nemali čo jesť a aby neboli v domácnosti základné potreby. Je od prírody nastavená tak aby sa postarala o rodinu a vytvárala „teplo domova“. Takže model vyzerá nasledovne – žena pracuje, všetko, čo zarobí minie na domácnosť, stará sa o deti, varí, perie, upratuje a muž, ktorý má na prácu najlepšie podmienky, teda môže v práci vďaka starostlivosti a obetavosti partnerky tráviť neobmedzený čas (veď je predsa hlava rodiny), nestará sa o deti, nevyzdvihuje ich zo školy, škôlky, nechodí s nimi k lekárovi a podľa spoločenských noriem zarobí oveľa viac ako žena si všetko, čo zarobí odkladá na svoj účet. Ku ktorému samozrejme žena nemá prístup, veď všetky ženy sú predsa zlatokopky, však?

To sú moje peniaze, ja som ich zarobil

Stále viac mužov si „stráži“ peniaze, ktoré zarobili s odôvodnením „veď sú ich, oni si ich zarobili“. Keďže pribúda takzvaných voľných vzťahov, ktoré nie sú spečatené manželstvom, partnerka skrátka nemôže nič. Scenár pokračuje už klasicky – partnerka, ktorá padá pod povinnosťami a snaží sa v práci podávať výkony aby zarobila a zabezpečila rodine všetko potrebné sa dožaduje od partnera peňazí, pozornosti, ocenenia. Ale partner, keďže nenakupuje a nestará sa o nič, netuší, koľko je za tým energie, nevie koľko stoja potraviny a aké sú náklady na domácnosť . Takže partnerku „zlatokopku“ odbíja a chráni si „svoje“ peniaze. Zatiaľ, čo žena bojuje o každý cent aby nakúpila nevyhnutné veci aspoň pre deti, partner si nakupuje za „svoje“ peniaze značkové oblečenie, chodí to fitka, kupuje si nákladné športové potreby, chodí s „obchodnými partnermi“ na nákladné obedy a večere aby v konečnom dôsledku zarobil opäť len pre seba.  A, samozrejme nechápe, čo žena chce, veď dosť zarába a môže si určite kúpiť všetko, čo potrebuje....

Neodvratný koniec

Vzťah končí ako inak – rozvratom. Žena zostáva bez akýchkoľvek finančných prostriedkov s deťmi na ulici a muž zostáva vo svojom dome/byte, ktorý je na jeho meno, lebo veď on je hlava rodiny a spláca hypotéku a za zničenú ženu si nájde mladšiu náhradu. Tú samozrejme namotá na značkové oblečenie a peniaze na účte. Ak by vzťah bol spečatený manželským sľubom, nadobudnutý majetok by súd delil na polovicu, keďže dnes ale do manželského chomúta vchádza málokto, výsledok je výrazne v neprospech partnerky – ako inak zlatokopky. Tá býva zvyčajne ešte osočovaná slovami – „veď ako si sa pri mne mala, ako kráľovná.“ 
Poznáte tento scenár? Žiaľ, vyskytuje sa stále častejšie a počet mužov, ktorí nechápu participáciu na rodine a chorobne si pod hrozbou „zlatokopiek“ chránia peniaze pribúda ako húb po daždi.  Spoločné účty odvial čas a partnerskú dôveru a oddanosť zdá sa tiež.

Ja som muž!

Muž by mal byť od prírody nastavený chrániť a zabezpečovať rodinu a poskytovať partnerke pocit, že mu na nej záleží a oceňuje ju. Ak chce mať doma spokojnú ženu, musí ju urobiť šťastnou a vedomou si svojej dôležitosti v partnerovom rebríčku hodnôt. Ak sa pred ňu dostanú peniaze, vzťah stráca potrebné základy a stagnuje. Muž sa nevyhne konflitkom a prejavom nespokojnosti od svojej pratnerky. Zbytočne bude za ne obviňovať ju. Partneri by mali byť rovnocenní, rozhodovať o výdavkoch spoločne a mať rovnaký životný štandard. Len potom môžu tvoriť pár s pevnými základmi.