Presunúť na hlavný obsah

Vidíte na fotografii Angelinu Jolie? Ste na omyle! Toto sú najlepšie očné klamy

Zábava

Ľudská fantázia nemá hraníc, podobne ako fyzikálne zákony, ktoré nepustia. Pripravili sme pre vás výber tých najzaujímavejších očných ilúzií a presvedíme vás, že ani na titulke nie je tá osoba, ktorá si myslíte, že je!

 

Krásna Angelina Jolie – je to ale v skutočnosti jej tvár?

Naša pamäť je vytvorená tak, že si spája aj po čase jednotlivé útržky zo života. Najčastejšie sú to tváre. Hoci je fotografia vľavo otočená o 180 stupňov, nejeden z nás vie ihneď identifikovať, o koho ide. Tipovali ste Angelinu Jolie? Skoro. Na fotografii vpravo sa môžete presvedčiť o tom, že to celkom nie je ona, respektíve je zdeformovaná.
 

Hermann Grid Illusion – biele línie alebo šedé bodky?

Na prvý pohľad veľký čierny štvorec rozdelený bielymi čiarami na menšie čierne štvorčeky. Keď sa ale pozriete bližšie na čierne štvorčeky zrazu uvidíte na križovatkách bielych línií šedé bodky medzi štvorcami. Tie sú však len vo vašej fantázii. Táto ilúzia bola objavená už v roku 1870.
 

Hnev versus pokoj – ste si ale istí, že vidíte dobre?

Keď sa pozriete na tieto dve fotografie ženy, ihneď je jasné, že tá naľavo je nahnevaná a napravo pokojná, zrelaxovaná. Skúste sa na obidva obrázky pozrieť z väčšej diaľky alebo rozostrite zrak. Čo vidíte? Že by sa obidve tváre zrazu vymenili a prvá sa javí ako pokojná, zatiaľ čo druhá sa mračí?
 

Skreslené vnímanie: Aj vy máte pocit, že ste farboslepí?

Málokto si uvedomí, že ľudské oko vníma rovnaký predmet úplne odlišne. Áno, týka sa to aj jeho zafarbenia. To, ako ho vidíme totiž nezávisí len od toho predmetu, ale hlavne od jeho okolia, teda svetla a tieňov. Táto šachovnica sa skladá z „čierno-bielych“ políčok z odtieňov šedej. Sú na nej označené políčka A a B. A je tmavšie než B. V skutočnosti je ale odtieň obidvoch políčok rovnaký.
 

Pokoj, nič sa nehýbe, iba vaša fantázia

Obrázky tohto typu vytvárajú dojem, ako keby sa prvky v nich pohybovali. Reálne sú ale statické. Ak to nevidíte na prvý pohľad, skúste sa od monitrora vzďalovať a približovať. Ide jednoducho o demonštráciu skreslenia počas nášho vnímania.
 

Futbalisti a medzi nimi „liliput“?

Fotografia z futbalového zápasu medzi Francúzskom a Belgickom, ktorú zachytila agentúra Reuters  pôsobí na pohľad úplne inak, ako to v skutočnosti bolo. Hráč v belasom drese vyzerá až o polovicu nižší ako jeho dvaja protihráči. Tým, že sa nakláňa dozadu vzniká vzhľadom na perspektívu očná ilúzia, ako keby bol reálne veľmi nízkeho vzhľadu.
 

Živý obrázok ako súčasť života alebo skladanie puzzle?

Puzzle, ktoré majú priestor vyzerajú na obrázku ako živý príbeh, do ktorého je vtiahnutý reálny človek. Podobné ilúzie sa stali marketingovým a reklamným nástrojom v podobe guerilla marketingu a firmy ho začali naplno využívať. Vytvárajú tak dojem, že daný objekt je súčasťou nášho bežného života.