Presunúť na hlavný obsah

Toto ste o peniazoch nevedeli

Lifestyle

Hoci s nimi prichádzame do styku každý deň, okrem toho, že väčšina z nás pociťuje ich akútny nedostatok, sa nimi bližšie nezaoberáme. To však môže byť na škodu, keďže s peniazmi súvisí hneď niekoľko zaujímavých „pikošiek.“.

Vedeli ste, že...?

V starovekom Ríme sa mince vyrábali v chráme Juno Moneta a odtiaľ pochádza aj slovo „money“ (peniaze).


Predpokladá sa, že najstaršou formou „peňazí“ bol dobytok, pričom obchodovanie s ním sa datuje k roku 9000 pred Kr. Zaujímavé je, že dobytok ako platidlo sa stále používa aj dnes v niektorých častiach Afriky.

Väčšina bankoviek je zelených kvôli najväčšej dostupnosti zeleného farbiva.

Prvá kreditná karta vznikla na popud muža, ktorý pozval dámu svojho srdca na večeru. Pri predložení účtu ale s hrôzou zistil, že si zabudol doma hotovosť.

90% amerických dolárových bankoviek nesie stopy kokaínu.

Jednu bankovku môžete skladať a následne rozbaľovať zhruba 4000 krát, kým sa roztrhne.

Výroba jednej penny (čiže centa) stojí 2,4 centa.

Za Veľkou mlákou ešte chvíľu ostaneme. Ak by ste totiž mali práve teraz vo vrecku 10 dolárov a v banke žiadny dlh, ste bohatší ako 25% Američanov.

Prvá papierová bankovky bola vyrobená v Číne pred 1400 rokmi.

Poznáte obľúbenú hru monopoly? Potom vedzte, že každoročne je vytlačených viac „monopoly“ peňazí, než tých skutočných.

92% ľudí by dalo prednosť peniazom a bohatstvu pred láskou.

Viete, čo je najstresujúcejším faktorom číslo jedna? Uhádli ste, peniaze. Bojíme sa o ne dokonca viac ako o vlastné zdravie.

Peniaze sú hojnou pôdou pre všakovaké baktérie. V Japonsku si s týmto problémom poradili svojsky. Predtým, než vám bankomat vydá peniaze, za pomoci dvoch valcov nainštalovaných vo vnútri stroja a teplého vzduchu, ich vyčistí.

Najstaršími „peniazmi“ na svete sú pravdepodobne malé kúsky obsidiánu, ktoré boli používané v Turecku v roku 12 000 pred Kr.

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo si sporíme peniaze do prasiatka? V starom anglickom jazyku slovo pygg znamenalo oranžovú zeminu, z ktorej sa vyrábali riady a tiež poháre na odkladanie peňazí. Postupným zdokonalením angličtiny vznikol výraz pig, čiže prasiatko, a keďže znie rovnako, asociuje sa práve so šetrením peňazí.

Nákupné maniačky by si bezpochyby prišli na svoje v Amerike okolo roku 1900. Pár topánok stál v tejto dobe len jeden dolár.

Názvy pôvodných európskych mien veľa krát prezrádzali niečo o ich pôvode: Napríklad grécka drachma znamená „hrsť" a odkazuje na hrsť šiestich kovových tyčí, ktoré sa v starovekom Grécku používali ako mena pred zavedením drachmy. Frank je zas vo francúzskom preklade „voľný". Prvýkrát bol razený v 14. storočí ako výkupné za francúzskeho kráľa Jána Dobrého.