Sójou proti rakovine, ochoreniam srdca i problémom s tlakom
Jediná strukovina, ktorá vášmu telu dodá kompletné bielkoviny a jedna z najvýživnejších potravín na trhu. Čím je špecifická a čo jej konzumáciou môžeme získať?
Hrnček uvarenej sóje obsahuje až 6 gramov vlákniny. Ešte dôležitejšou zložkou sú však fytoestrogény, nazývané izoflavóny. Práve tie pomáhajú proti návalom horúčavy a dokonca existujú dôkazy, že dokážu zabrániť vzniku niektorých druhov rakoviny, ktoré súvisia s hormónmi, napríklad rakovine prsníka či prostaty. Okrem toho znižujú krvný tlak a vedia zastaviť úbytok kostnej hmoty. Sójové potraviny môžu znížiť riziko vzniku srdcových ochorení, najmä ak sa jedia miesto mäsových a plnotučných mliečnych potravín. Je to jednoduché, keďže sójou sa dá nahradiť takmer všetko, od mäsa a mlieka až po orechy.
Aké množstvo postačí?
Neexistuje žiadne oficiálne odporúčanie. Niektorí odborníci hovoria o 25 gramoch sójových bielkovín denne, iní radia nahradiť živočíšne bielkoviny sójovými minimálne dva razy do týždňa.
Vyťažte z nej maximum
Neupravené sójové potraviny ako tofu či sójové orechy a mlieko, obsahujú viac izoflavónov ako upravené sójové potraviny. Medzi najdôležitejšie vitamíny v sóji obsiahnuté patria vitamíny skupiny B, bielkoviny, zinok, draslík a železo.
Zopár múdrych rád
* Tofu výborne vstrebáva chute iných jedál, najmä ak je uvarené. Môžete ho marinovať s roztlačeným cesnakom alebo sójovou omáčkou a následne vmiešať do pražených zmesí.
* Sójové orechy sú skvelou pochúťkou, najmä pokiaľ sú neosolené. Kľudne ich pridajte do šalátu miesto krutónov.
* Mäkké tofu sa dá použiť ako zdravá a nízkotučná náhrada za mäkký syr do syrového koláča alebo ako základ bešamelovej omáčky. Stačí ho vymiešať na hladkú pastu v mixéri a použiť v recepte.
* Kupujte radšej sójové mlieko, ktoré sa skladuje v chladiacom boxe. Po otvorení vydrží asi týždeň. Vyberte si sójovú omáčku so zníženým obsahom soli a označením „Pripravená prirodzeným spôsobom“. Tým sa spoľahlivo vyhnete ochucovadlám a iným umelým farbivám.
V posledných rokoch prenikajú na verejnosť informácie o negatívnych účinkoch sóji a zdravotných rizikách pre človeka. Máme sa čoho obávať?
Výkričník pre dojčatá a dojčiace matky
Vysoký obsah rastlinných estrogénov je primárny dôvod, prečo sa sója neodporúča dojčatám a teda ani dojčiacim ženám. Odborníci z Nového Zélandu prepočítali, že vzhľadom na nízku váhu novorodencov sa im po vypití sójového mlieka dostane do obehu hodnota zhruba piatich antikoncepčných tabletiek. Ide o množstvo, ktoré môže poškodiť nielen nervový systém, ale i štítnu žľazu. Zvesti o tom, že sója spôsobuje neplodnosť, sa podľa väčšiny odborníkov nezakladajú na pravde. Veď takí Číňania ju jedia celé tisícročia a má niekto z vás pocit, že by boli hádam neplodní? Sóji sa určite netreba báť, no i v tomto ohľade platí: Všetko s mierou.