Presunúť na hlavný obsah

Vône sú príjemné terapeutky

Zdravie a relax

Môže byť medicína aromatická? Mnohí veria, že áno. To, že pri chorobách horných dýchacích ciest sa odporúča inhalovať eukalyptovú vôňu, je predsa chronicky známe.

Alebo že silica z tea tree je prvá pomoc pri porezaní či popálení. Citronela zas odháňa hmyz. No vidíte, že to viete! Predsa poznáte arómoterapiu!


Účinky aromatických olejov poznala už väčšina starovekých kultúr. Hippokrates, považovaný za otca medicíny, použil navoňaný dym v boji proti moru v Aténach a rímski vojaci sa pravidelne posilňovali voňavými olejovými kúpeľmi a masážami. Prečo by sme do sveta vôní, kráľovstva esenciálnych olejov, nemohli vstúpiť aj my? Nemusíme hneď hľadať úľavu od vážnych problémov, možno len zistíme, že nám niektoré vône silíc jednoducho robia dobre na duši a arómoterapia sa tak stane naším príjemným spoločníkom.

Životná sila rastliny
Rastlinné silice sa označujú aj ako éterické, esenciálne alebo aromatické oleje. Obsahujú ich rôzne časti rastlín – kvety, plody, listy, kôra, korene. Zástancovia alternatívnych liečebných metód si myslia, že silice obsahujú životnú silu rastliny. Vonné látky z rastlín sa v zásade dajú získať troma spôsobmi: lisovaním, destiláciou a extrakciou. Mechanickým lisovaním možno získať rastlinné silice len z citrusových plodov. Extrakcia sa robí z veľmi chúlostivých kvetov, ktoré nemožno zohriať, buď do tuku, alebo pôsobením rozpúšťadiel. Väčšina silíc sa však získava destiláciou suroviny horúcou vodnou parou. Spôsob výroby esenciálneho oleja sa vždy premieta do jeho ceny. Na trhu sa nachádza veľa aromatických olejov, ktoré majú syntetický pôvod. Ide len o napodobnenie vône umelou cestou. Syntetické látky však účinky prírodných esenciálnych olejov na telo či myseľ nenahradia. Chemické zloženie pravej silice je totiž v laboratórnych podmienkach nenapodobniteľné. Preto si treba dať pozor na kvalitu. Na výrobu niekoľkých kvapiek originálu je niekedy potrebný až kilogram suroviny!

Do lampy, sauny i na masáž
Najjednoduchšie použitie esenciálnych olejov je v arómolampách. Do vody nakvapkáme 3-8 kvapiek olejčeka – záleží na jeho druhu i veľkosti miestnosti. Plamienok sviečky nahrieva misku, z ktorej sa ako prvá odparuje práve silica. Niekedy stačí nádobku položiť na teplý radiátor alebo pred dlhou cestou autom nakvapkať trochu éterického oleja na papierovú vreckovku. V tom spočíva najväčšie čaro arómoterapie – ďalej už nemusíte robiť nič, len dýchať. Hovorí sa, že odtlačok vône sa do pamäti ukladá omnoho pevnejšie ako názov rastliny. Náš mozog vône okamžite vyhodnocuje, čuchové nervy sú spojené priamo s tou časťou mozgu, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri spustení emocionálnych reakcií. Pri výbere olejov sa preto treba spoľahnúť na náš nos a vyberať to, čo mu lahodí. Na uvoľnenie a úľavu nášmu telu sú možné arómoterapeutické masáže. Je možné zakúpiť si hotový masážny olej alebo si pripraviť ten "svoj“ zmiešaním 10-25 kvapiek éterického oleja s 50 ml rastlinného oleja lisovaného za studena (napr. slnečnicového, mandľového, olivového). Pri saunovaní sú póry kože otvorené a telo vo zvýšenej miere prijíma podnety z okolia – o to dôležitejšie je použiť do vedierka s vodou, ktorou budeme polievať rozpálené kamene, 10-20 kvapiek pravej silice. Vhodné sú osviežujúce a čistiace oleje (ihličnany, rozmarín, mäta, gáfor, eukalyptus, citrusy). Ak si chceme pripraviť kúpeľ, okrem kúpy hotového kúpeľového oleja si môžeme pripraviť svoju vlastnú zmes v podobe 3-10 kvapiek esenciálneho oleja do 1 deci mlieka alebo na lyžičku medu. Esenciálny olej sa tak rozpustí a dostane sa do celého objemu kúpeľa.

Čo na to nos?
Každý éterický olej je vhodný na niečo iné. Grep či litsea sú antidepresívne, citronela podporuje sústredenie a odháňa hmyz, citrón je účinný pri bolesti hlavy, rozmarín stimuluje po únave, naopak, šalvia pôsobí skôr euforicky a mierne znižuje tlak. Riziká pri používaní éterických olejov sú minimálne, treba sa však vyvarovať vysokých koncentrácií. Pred masážou je vhodné urobiť test znášanlivosti, niektoré olejčeky sú nevhodné v čase tehotenstva, iným sa treba vyhnúť pri nízkom alebo, naopak, vysokom tlaku. Niektoré aromatické oleje môžu byť fototoxické, to znamená, že po kontakte s UV-žiarením zo slnka alebo v soláriu môžu spôsobiť škvrny na koži. Iné sú vo vyšších koncentráciách omamné a môže z nich rozbolieť hlava. Bez riedenia priamo na pokožku možno nanášať len levanduľu a tea tree. Zlatým pravidlom arómoterapie teda je: Menej je niekedy viac. Verte svojmu inštinktu, pretože telu vždy vonia to, čo potrebuje.

Zdroj: Bianka Stuppacherová pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK