Zázračný kostihoj na bolesť kĺbov: Liek alebo hrozba?
Starí Rimania a Gréci boli vždy popredu a výnimkou nie je ani poznanie liečivých účinkov Kostihoja lekárskeho. Kým dnes sa spoliehame na šikovné ruky chirurgov, v minulosti sa dokázali vyliečiť práve touto rastlinou. FEMINITY vám prezradí jej priaznivé účinky, ale i to, prečo je v iných krajinách zakázaná.
Kostihoj lekársky je považovaný za domácu liečivú rastlinu vďaka tomu, že obsahuje alantoín, teda chemickú látku na podporu rastu kostných i svalových buniek. Odborníci i domáci liečitelia odporúčajú využívať koreň tejto rastliny. Ten sa najskôr umyje, pokrája na menšie kúsky a až potom sa suší.
Využitie jeho účinkov je rôznorodé, napríklad vo forme obkladu zvonka na ošetrovanie opuchov, na stlmenie hnisavých rán, hlbokých poranení alebo masírovanie boliacich kĺbov. Podporuje tvorbu mazu a zabraňuje tak vysychaniu kĺbov. Korene kostihoja sa používajú aj ako súčasť kúpeľa, ktorý priaznivo pôsobí pri problémoch s kŕčovými žilami alebo reumatických ochoreniach, ktoré trápia predovšetkým staršiu generáciu. Ak nemáte žiadne vážnejšie bolesti alebo zlomeniny, ale trpíte len zvýšenou tvorbou modrín, kostihoj dokáže pomôcť pri ich odstránení. Kostihoj je tiež skvelým liečivom na ekzémy, vredové nepríjemnosti a jeho silné účinky sú vhodné aj na kloktanie, na tlmenie alebo zbavenie sa bolesti zubov či paradentózy.
Kostihoj sa používa aj na vnútorné liečenie v podobe čaju, pri ktorom je dôležité dbať na mieru použitia, pričom sa odporúča v malých dávkach. Pomáha pri ochorení priedušiek i kašľu.
Práve vysoký obsah alkaloidov, ktorý je obsiahnutý v koreni kostihoja má podľa mnohých vedcov a odborníkov spojitosť s rakovinou pečene. V niektorých krajinách ako Austrália a Nový Zéland je táto rastlina zakázaná.
U nás je ale kostihoj bežne dostupný a môžete si ho vypestovať buď sami alebo kúpiť v rôznych podobách. Ak sa bojíte používať korene tejto rastliny, potom pokojne siahnite po listoch. Tie sa aplikujú zvonka a sú oveľa bezpečnejšie.