Viete správne odmietať?
Ľudia, ktorí nevedia povedať NIE, si v mnohých ohľadoch komplikujú život. Pritom zdvorilé a úprimné odmietnutie by mal vedieť bez následkov prijať každý. Osvojte si preto základné pravidlá, ktoré vám raz a navždy pomôžu negovať veci, o ktoré nestojíte.
Opäť ten istý scenár. Celý týždeň sa tešíte na víkend. Plánujete si pozrieť film, oddýchnuť a dohnať spánkový deficit. V tom vám zatelefonuje najlepšia kamarátka a s prosebným tónom v hlase vás úpenlivo žiada o opateru jej päťročného syna v sobotu večer. Hoci sa vám táto predstava ani trochu nepáči, nedokážete odmietnuť. Po ukončení telefonátu máte pocit, že explodujete. Bolo vám to treba?
Väčšina z nás si odmietnutie spája so stresom, nepohodou, no i strachom, že žiadateľa urazíme. Treba povedať, že obavy sú celkom zbytočné. Slovko NIE predsa nevypovedá o citoch, ktoré k danej osobe prechovávame. Ide len o náš postoj a vyjadrenie názoru. Odmietnuť sa dá však rôznymi spôsobmi. Výber správneho NIE záleží len na vás a od konkrétnych okolností.
Strohé „Nie“
Vyslovte ho v prípade, keď o danej veci odmietate ďalej diskutovať. Kolegyňa vás prehovára, aby ste s ňou zašli na metalový koncert, hoci vy tento hudobný žáner nepočúvate ani omylom. Neospravedlňujte sa a nič nevysvetľujte. Buďte rázna a priama.
Odôvodnené „Nie“
K svojmu odmietnutiu pridáte dôvod, no čo je dôležité, bez ďalšieho priestoru na vyjednávanie: „Nemôžem ísť s tebou do kina, mám ešte prácu, ktorú musím nutne dokončiť.“
Alternatívne „Nie“
Je vhodné použiť, ak v tom okamihu musíte prosbu odmietnuť, no nejde o stanovisko definitívne: „Dnes ti psíka nevyvenčím, no môžem ho vziať von pozajtra alebo cez víkend.“
Empatické „Nie“
Dávate ním najavo chápavosť, i keď na vašom negatívnom postoji sa nič nemení. Táto forma odmietnutie je vhodná napríklad v pracovnej oblasti. Už niekoľko večerov po sebe trávite v práci a váš súkromný život pokrivkáva. S partnerom sa len míňate a ani neviete, kedy ste naposledy navštívili rodičov. Bojíte sa, že odmietnutie znamená istú výpoveď a preto pracujete až do úmoru. Skôr, než skolabujete, skúste riaditeľovi zdvorilo oponovať: „Viem, že tá kampaň horí a bojíte sa, že nestihneme dodržať termín, no ja tu dnes naozaj nemôžem ostať do noci.“
Pokazený gramofón
Metóda, ktorá sa používa na školeniach asertívneho správania. Je určená pre doslova neodbytných „prosičov“, ktorí NIE neberú ako odpoveď. Neostáva vám nič iné, len dookola opakovať svoje striktné stanovisko, hoci začína byť nekonečné prehováranie z druhej strany riadne otravné.
Ako začať?
Je potrebné uvedomiť si, v akých situáciách najčastejšie ustupujete a robíte veci proti svojej vôli. Začnite kľudne drobnými odmietnutiami, napríklad v obchode, keď vám bude predavač vnucovať tovar. Vráťte čašníkovi tanier so studeným jedlom. Ospravedlňte svoju neúčasť z firemného večierku, ak nemáte ani najmenšiu chuť tam ísť. No hlavne: nezabudnite byť priama. Dajte pozor, aby ste sa v snahe o taktnosť nezamotali do množstva klamlivých odôvodnení. Odosobnite sa a slovko NIE vnímajte ako niečo, na čo máte bez najmenších pochýb právo.