Aký je život s nymfomankou?
Koľko sexu je málo a koľko až priveľa? Otázka, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. Kým niektorým ženám vyhovuje frekvencia dva krát denne, iným bohato postačí pohlavný styk raz za dva týždne. Vzájomný súlad partnerov je totiž dôležitejší, než všetky dostupné štatistiky. Problém nastáva, ak vás neutíchajúci sexuálny apetít začne valcovať.
Niektorí muži sa mylne domnievajú, že mať v spálni nymfomanku je hotové terno. Tí, ktorí ju na vlastnej koži zažili, tvrdia presný opak. Všetkého veľa škodí, sex nevynímajúc. Uvedomenie si, že zo vzájomného potešenia sa stáva iba akt na uspokojenie nikdy nekončiacej túžby, je únavné. A vedzte, že táto skutočnosť nie je príjemná ani pre jedného z partnerov.
Nymfománia je psychická porucha
Nymfomániu možno laicky vysvetliť ako sexuálnu posadnutosť žien (u mužov sa nazýva satyriáza), ktorá sa prejavuje hypersexualitou v dôsledku zvýšeného sexuálneho pudu, vedúceho až k závislosti. Odborníci tvrdia, že prvý krát sa objavuje v období dospievania, pričom sa mení jej intenzita. Kým niektoré dámy dokážu neodolateľnú chuť na sex potlačiť, iné sa nechávajú svojim chtíčom úplne strhnúť. Nymfomankám je takmer ľahostajné s kým spia, ide im výlučne o sexuálne uspokojenie, zakončené obrovskými výčitkami svedomia.
Z čoho pramení?
Samotnú nymfomániu môže odštartovať celý rad spúšťačov. Okrem dlhodobého stresu, sú to i psychické problémy, emocionálne poruchy, nízke sebavedomie, emocionálna vyprahnutosť aj prílišné angažovanie sa v životoch iných ľudí, no prekvapivo i sexuálne obťažovanie a zneužívanie.
Malý test nymfománie
* Máte pocit, že všetci okolo vás hovoria v sexuálnych narážkach a dvojzmysloch?
* Pri pohľade na pekného muža sa nedokážete ubrániť spoločným sexuálnym predstavám?
* Má väčšina vašich myšlienok sexuálny podtón?
* Hoci chcete byť pri svojej novej známosti v sexuálnej oblasti zdržanlivejšia, nepodarí sa vám to dodržať?
* Po každom pohlavnom styku máte výčitky, opovrhujete sama sebou a pripadáte si ako zviera, ktoré sa nedokáže kontrolovať?
* Pokiaľ ide o sex, nič nie je v daný moment dôležitejšie?
Odpovedali ste na väčšinu otázok ÁNO? Potom sa vás problém sexuálnej posadnutosti môže týkať.
Prináša so sebou tieto riziká
V súvislosti s nymfomániou koluje mýtus, že prejde prirodzene, akonáhle sa žena zaľúbi a bude prežívať opätovanú lásku so silnými citovými väzbami. Je to omyl. Žiadne duševné ochorenie sa nevylieči samo. Nymfomanka nie je schopná fungovať v trvalom a zdravom vzťahu a i sex sa pre ňu stáva len nástrojom na uspokojenie vlastných potrieb. Skutočné potešenie zaniká. Rovnako ako aj iné závislosti, nymfománia v negatívnom zmysle ovplyvňuje život jej nositeľky, pretože tá všetko podriaďuje sexu a snahe svoju nadmiernu túžbu uspokojiť.
Ako ju liečiť?
Presná príčina hypersexuality nie je doposiaľ známa, a preto sa daná závislosť veľmi zle lieči. Pre jej diagnostifikáciu je nutná návšteva sexuológa, psychológa alebo psychiatra, ktorí sa závislosťami bližšie zaoberajú. Súčasťou liečby býva individuálna terapia, podporená sexuálnou abstinenciou a psychofarmakami. Je zrejmé, že pôjde o iný druh abstinencie, ako napríklad v prípade alkoholikov. Nedá sa predsa predpokladať, že by v prípade pacientky trvala doživotne. No s intímnosťami sa odporúča počkať až do skončenia liečby, ktorá môže prebiehať niekoľko rokov. Až po nej je totiž žena pripravená na plnohodnotný vzťah a uspokojivý sexuálny život.