Čo robiť, ak...?
Vínom sa toho nedá veľa pokaziť. Na trhu je dostať toľko značiek, druhov a chutí, že tento mok vie ulahodiť skutočne každému. Nik však netvrdí, že vás uchráni aj od malej spoločenskej pohromy. A preto, čo robiť, ak...?
...vám nalejú zlé víno...
Pokiaľ na vás spoločnosť upiera zrak a vy by ste ju odmietnutím pohárika mohli uraziť, pokojne víno zmiešajte s vodou či minerálkou. Týmto spôsobom nikoho nepobúrite. Odolnejšie povahy nechávajú pohár plný a počas návštevy sa radšej napchávajú.
...sa oblejete červeným vínom...
Osvedčeným spôsobom je odstrániť fľak pomocou jeho bieleho variantu. Jednoducho si na škvrnu naneste trochu bieleho vína a následne špinavý odev operte.
...vaša partia víno nepije...
Na pivárov a priaznivcov domácich destilátov s vínom ani nechoďte. Zamerajte sa však na „slabších jedincov“, prípadne single dámy. Tým nalejte pohárik skutočne kvalitného vína. Efekt znásobte i pridaním zaujímavej historky. Dáma popíjajúca v spoločnosti pohár vínneho moku pôsobí elegantnejšie, než žena s pollitrom piva alebo frťanom.
...hostitelia nemajú vhodné poháre na darované víno...
Pokiaľ existuje reálna možnosť, že návšteva vás pohostí vínom v pohároch tvaru zaváranín od uhoriek, radšej zainvestujte a k dobrej fľaši prikúpte i sadu vínnych pohárov. Hrubé sklo totiž znemožňuje vychutnať si víno v plnej kráse, nedostane sa vám na špičku jazyka, ale rovno do hrdla. Farebné sklo zas znemožňuje obzrieť si jeho farbu.
...pivo po víne alebo naopak?
Na to majú vinári celkom jasnú odpoveď. Jedno osviežujúce pivko a neskôr pohodička pri víne. To je ideálny prípad. Podľa nich je opačné poradie vyslovené barbarstvo.
...sa nevypila celá fľaša...
Určite netlačte štupeľ naspäť do fľaše. Týmto spôsobom doň zanesiete leda tak nečistotu, ak nie rovno plesne. Mnoho tiež závisí od nedopitého množstva. Pokiaľ vám ostali tri štvrtiny, skladujte ho tri až päť dní. Polovicu fľaše „dorazte“ najneskôr do dvoch dní a menšie množstvo nenechajte ležať dlhšie, ako jeden deň.
...po víne bolí hlava...
V tomto prípade je rada veľmi jednoduchá: Už viac takéto víno nepite. Hlava totiž bolieva iba z nekvalitných, docukrovaných vín. Samozrejme, nepríjemné dunenie vám môže spôsobiť i značkové víno, avšak to už musíte mať v sebe viac pohárikov. Priťažujúcou okolnosťou bývajú i cigarety, prípadne miešanie viacero druhov vín, nedajbože iného alkoholu. Vo všeobecnosti sa odporúča nepiť nalačno a množstvo vína v organizme adekvátne vyvážiť vodou, prípadne minerálkou.