Vzťah na pracovisku. Áno, či nie?
Údajne až 58% žien zažilo milostné vzplanutie na pracovisku a 72% mužov dokonca sexuálny vzťah s kolegyňami vyhľadáva. Niet sa čo diviť. V práci trávime väčšinu dňa a tak je budovanie viac či menej intenzívnych vzťahov so spolupracovníkmi prirodzené. Dopomáhajú tomu i pracovné prestávky v kuchynke, spoločné obedy, či početné firemné akcie. Ani sa nenazdáte a ste v tom až po uši. Má však takýto vzťah šancu na prežitie?
Tí, ktorých románik na pracovisku postretol, jednoznačne tvrdia, že ustáť sa dá i keď to nie je vždy jednoduché. Nie všetci ľudia sú totiž tolerantní k intímnym prejavom zaľúbencov a tak sa môžete stať terčom závisti a ohovárania. Aby ste sa vyhli prípadným nepríjemnostiam, mali by ste si osvojiť zopár pravidiel, ktoré je dobré pri onom vzťahu dodržiavať.
- Nie vždy sa to dá, no dobre si rozmyslite, či vám vzťah s kolegom za to stojí.
- Začínajúci pomer zverejňujte opatrne.
- Oddeľte profesijný a súkromný život. Spolupracovať s partnerom na projekte, pokiaľ máte krízu, nie je vôbec jednoduché.
- Správajte sa k sebe kolegiálne. Prejavy náklonnosti si nechajte na doma. Vašej rozvádzajúcej sa šéfke nemusí byť pohľad na zamilované hrdličky pri kopírke príjemný.
- Pokiaľ zistíte, že milostným vzťahom ste sa stali pre mnohých, vrátane riaditeľa, tŕňom v oku, zvážte ďalší postup. Či to bude odchod z firmy, alebo žiadosť o preradenie, je už na vás.
Ako to vidia jednotlivé národy?
V našich končinách sa vzťah na pracovisku obvykle toleruje. Avšak, nemusí ísť o pravidlo. V niektorých spoločnostiach pri nástupe do zamestnania podpisujete dodatok, ktorý pletky kolegov dôrazne zakazuje, prípadne aspoň reguluje. Ak sa vám ho i napriek tomu nepodarí strániť, naskytá sa dilema: Vzťah alebo práca? I keď zamilovanosť v týchto podmienkach môže zvýšiť pracovný výkon jedincov, pri problémoch, nebodaj dlhotrvajúcej kríze, aktivita zamestnancov klesá, čím spôsobuje vrásky na čele nadriadených. I preto väčšina psychológov pred spoločným prelínaním súkromného a pracovného života páry varuje.
Ak sa pozrieme na firemnú kultúru v rôznych častiach sveta, zistíme, že postoj zamestnávateľov voči randiacim kolegom, sa líši. Kým napríklad v Nemecku, Holandsku a severských krajinách, ho plne tolerujú, za Veľkou mlákou ľúbostné avantúry v rámci firmy rôzne obmedzujú, a v Japonsku dokonca výslovne zakazujú.
Čo hovoria štatistiky?
O láske v kancelárii sníva väčšina zamestnancov. Takmer šesťdesiat percent respondentov v prieskume vykonanom medzi austrálskymi úradníkmi našlo svojho partnera práve v zamestnaní, no o láske a romanci za pracovným stolom sníva väčšina z nich i naďalej. Dá sa predpokladať, že v tomto smere zohráva veľkú úlohu chuť zakázaného ovocia. Podľa výskumu sa 66% osôb snaží svoj vzťah v práci utajiť. Ak láska medzi dvoma spolupracovníkmi vznikne, často sa vzťah udržuje bez problémov. Polovica z opýtaných uviedla, že nemá problém mať za svojho partnera kolegu z práce. Tretina radšej požiada o prestup do inej divízie, alebo svoju pozíciu úplne opustí. Sexuálne obťažovanie, čiže harašenie, zakazujú vo väčšine civilizovaných krajín sveta prísne zákony. Niektoré firmy majú navyše vlastné smernice, ktoré striktne trestajú akékoľvek citové väzby medzi zamestnancami.
Najťažší býva rozchod
Rozchod nie je ničím príjemným, najmä pokiaľ ste vy tou opúšťanou. Na osvedčené Zíde z očí, zíde z mysle, sa v tomto prípade nedá spoľahnúť. Je nesmierne ťažké preprogramovať svoje city na úroveň apatie a s kolegom – ex partnerom, po pracovnej stránke naďalej bez problémov fungovať. Zaiste sú výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo, no skúsenosti z praxe hovoria jasnou rečou. Pokiaľ sa nezvládnete voči nastávajúcim ťažkým chvíľkam obrniť, zmena zamestnania jedného z vás je tým jediným, správnym riešením.