Presunúť na hlavný obsah

Sladké, z ktorého sa nepriberá: Poznáte všetky možnosti?

Zdravie a relax

Či už držíte redukčnú diétu, alebo len nechcete prijímať príliš kalorické jedlá, aby ste si udržali svoju líniu, je pre vás sladké určite tabu. No koľkokrát si poviete, že by ste si niečo také hriešne dali? Vyskúšajte nízkokalorické sladidlá, ktoré vám pomôžu znížiť množstvo prijatého cukru.

 

Existuje viacero druhov nízkokalorických sladidiel, no takmer všetkých sa ľudia boja. Sú to umelo vyrobené látky, o bezpečnosti ktorých mnohí pochybujú. Pozrite sa na to ale z druhej strany – diabetici a ľudia s inými zdravotnými problémami, pri ktorých nesmú prijímať cukor, s týmito sladidlami žijú neustále. A nijako im neškodia, práve naopak, pomáhajú im. Tak prečo by nemohli pomôcť aj vám? Roky sa predsa ich bezpečnosť overovala a schválili ich aj príslušné inštitúcie. Preto, ak chcete schudnúť, zbavte sa predsudkov a dajte si níkozkalorické sladidlo. Je to predsa lepšie, ako odopierať si čokoľvek sladké.
 
Jedným z najznámejších nízkokalirockých sladidiel je sacharín. Je asi tristokrát sladší ako klasický stolový cukor a môžu ho prijímať aj tehotné ženy, dojčiace matky a deti. Jeho bezpečnosť overili viaceré štúdie a je povolený v mnohých krajinách. Používa sa nielen ako sladidlo do jedál a nápojov bez cukru, ale aj do žuvačiek, džemu, cukríkov a dezertných poliev.  
 
Dvestokrát sladší ako cukor je acesulfam K. Existuje v podobe stolového sladidla, ale pridáva sa aj do mnohých jedál a nápojov, do rôznych dezertov, pečiva, konzervovaných potravín a pudingov. Denne by sme ho ale nemali prijať viac ako deväť miligramov na kilogram telesnej hmotnosti. Táto dávka platí pre dospelých, ale aj deti.
 
Sukralóza je dokonca až šesťstokrát sladšia ako klasický cukor. Môžu ju prijímať tehotné ženy, dojčiace matky aj deti, je vhodná pre každého. Vedci si na toto sladidlo posvietili v spojení s viac ako sto druhmi rakoviny, centrálnym nervovým systémom, genetickými vplyvmi, metabolizmom a mnohými ďalšími oblasťami a nenašli žiadne spojenie. Sukralóza teda choroby nespôsobuje.
 
Ďalšou možnosťou je aspartám, ktorý je dvestokrát sladší ako cukor a je vhodný pre všetkých okrem ľudí s chorobou zvanou fenylketonúria. Môžete ho nájsť ako stolové sladidlo, ale aj ako prísadu v mnohých potravinách od žuvačiek a cukríkov cez jogurty až po mrazené dezerty.
 
Už aj u nás na Slovensku niektorí ľudia objavili moc rastliny zvanej stévia. Táto rastlina pochádzajúca z Paraguaja očarila mnohých odborníkov, ktorí o jej výhodách už roky vedia. V podobe sušených lístkov sa môže pridávať na sladenie nápojov. Netreba to so stéviou ale preháňať, pretože je až dvestokrát sladšia ako cukor.
 
Stévia je čisto prírodná a používa sa už viac ako 25 rokov, takže sa netreba báť, že by jej vedľajšie účinky neboli preskúmané. Denne jej ale môžete prijať len štyri miligramy na kilogram telesnej hmotnosti. Pomôže vám udržať si štíhlu líniu, pritom jesť sladké a dodá vám aj energiu na cvičenie.
Umelé sladidlá nemajú možno najlepšiu povesť, ale ak chcete schudnúť, mali by ste ich vyskúšať. Nemôžu byť až také škodlivé, ako sa o nich hovorí, keď sú vyrábané pre cukrovkárov. Len treba vyberať tie správne.