Ako sa vodič vyhne spôsobenej škode?
V dnešnej právnej poradni vám advokátka Jana Martinková (36) z advokátskej kancelárie Advocatus Martinková s.r.o. prezradí, ako postupovať v prípade dopravnej nehody. Ak máte aj vy otázku, pošlite ju pomocou aplikácie, ktorú nájdete v tomto článku.
S akými následkami pre seba by mal počítať vinník dopravnej nehody?
- V prípade, že v dôsledku ním zavinenej dopravnej nehody došlo u poškodeného k ujme na zdraví, či dokonca k smrti, predstavuje pre vinníka najväčšiu hrozbu trestné stíhanie. Ak z nedbanlivosti spôsobil človeku ťažkú ujmu na zdraví, vystavuje sa hrozbe trestného stíhania pre prečin ublíženia na zdraví, s hornou hranicou trestu odňatia slobody do 5 rokov, ak zavinil z nedbanlivosti aj smrť, môže byť stíhaný i pre prečin usmrtenia, kde sa za určitých okolností môže maximálna horná sadzba trestu odňatia slobody vyšplhať až do 12 rokov. V prípade, že osobe, ktorá pri nehode utrpela ujmu na zdraví neposkytol potrebnú pomoc, môže byť trestne stíhaný i pre prečin neposkytnutia pomoci, s hornou hranicou trestu odňatia slobody do 3 rokov. V poslednom prípade však môže byť stíhaný nielen vinník, ale i iný účastník dopravnej nehody.
Aké nároky má v súvislosti s dopravnou nehodou poškodený?
- Patria sem nároky na náhradu škody vzniknutej poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou vecí a ušlý zisk. V prípade škody na zdraví má poškodený nárok na náhradu nemajetkovej ujmy, t.j. bolestného a sťaženia spoločenského uplatnenia a náhradu majetkovej ujmy, ktorá zahŕňa náhradu účelných nákladov spojených s liečením a neuhradených zdravotným poistením, nárok na náhradu za stratu na zárobku počas PN a po skončení PN, nárok na náhradu za stratu na dôchodku a v prípade spôsobenej smrti majú pozostalí nárok na uhradenie nákladov na pohreb a ich výživu. Okrem uvedeného sa poškodený, resp. pozostalí môžu domáhať aj náhrady nemajetkovej ujmy v zmysle ustanovení o ochrane osobnosti, keďže došlo k zásahu do ich osobnostných práv.
Od čoho závisí výška bolestného, či sťaženia spoločenského uplatnenia?
- Výška bolestného a sťaženia spoločenského sa určuje ako súčin počtu bodov stanovených lekárskym posudkom a hodnoty bodu. Hodnota bodu sa každoročne mení v závislosti od aktuálnej výšky priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve dosahovanej v predchádzajúcom roku (jeden bod má hodnotu 2% z tejto sumy). Osobne považujem sumy vyplácané z titulu bolestného a SSU skôr za symbolické iste by ich každý rád vzdal výmenou za zdravie.
Tieto nároky má poškodený len pri dopravnej nehode, či aj pri iných škodových udalostiach?
- Tieto nároky platia aj pre iné škodové udalosti, s tým rozdielom, že v prípade povinného zmluvného poistenia ich všetky za vinníka zaplatí poisťovňa.
Ako by sa vodič motorového vozidla mohol vyhnúť zodpovednosti za spôsobené škody?
- Ak bola škoda spôsobená prevádzkou motorového vozidla, jedná sa o tzv. objektívnu zodpovednosť, ktorej sa môže zbaviť jedine preukázaním skutočností, že škode nemohol zabrániť pri vynaložení všetkého úsilia alebo, že škoda nebola spôsobená okolnosťami, ktoré majú pôvod v prevádzke motorového vozidla alebo ak škoda bola spôsobená výlučným zavinením poškodeného.
Viac sa dozviete v rozhovore, kde na naše otázky odpovedá Jana Martinková:
Osobnosti, ktoré spája dopravná nehoda:
Deana Horváthová Jakubisková: 17. októbra 2011 svojím terénnym automobilom značky Mercedes v Prahe 62-ročného muža na priechode pre chodcov. Chodec na mieste podľahol zraneniam.
Dara Rolins: Ku zrážke terénneho auta, ktoré viedla Dara, s motocyklom došlo v sobotu 10. júla 2010 v pražskom Šáreckom údolí. Motocyklista sa vracal k rodine z rybačky. Na malej motorke, ktorá nedokáže ísť viac ako 40 km/h, sa údajne v zákrute snažil vyhnúť jame na úzkej ceste a cyklistovi. Čelne sa však pritom zrazil s autom, ktoré šoférovala Dara Rolins.
Rasťo Žitný: Moderátor 29. júna 2008 na ceste z Rohožníka do obce Kuchyňa v pravotočivej zákrute neprispôsobil rýchlosť a nezvládol vedenie vozidla, prešiel do protismeru, kde s vozidlom narazil do cyklistov, pričom spôsobil smrť maloletého Tomáša Žilavého.
Milan Kňažko: Vo februári 2008 sa pri obiehaní na nebezpečnom úseku z Nitry do Zlatých Moraviec zrazil s iným autom. Podľa svedka nedodržal povolenú rýchlosť, médiám tvrdil, že sa na tom mieste vôbec nenachádzal. Usvedčili ho však fotografie.
Tomáš Maštalír: Herec prežil 31. marca 2007 na železničnom priecestí v Jarovciach zrážku s vlakom. Oslepilo ho slnko, vlak vôbec nevidel. Náraz odhodil auto, pričom sa následne niekoľkokrát prevrátilo a skončilo na streche. Maštalír skončil len s množstvom zranení.
Marián Labuda: Herec 19. novembra 2005 doplatil na snehovú víchricu a stal sa účastníkom tragickej dopravnej nehody na diaľnici v Česku. Usmrtil pri nej dve ženy, na čo ho upozornil až ďalší vodič. Ženy totiž čupeli pri stredových zvodidlách. Zrejme preto sa Labuda vinným necítil a hneď v ten večer vystúpil v divadle v Pardubiciach. Dostal desať mesiacov s podmienečným odkladom na tridsať mesiacov. Počas podmienky mal samozrejme aj zákaz šoférovať v Českej republike.
Ivan Krivosudský: V júni 2005 zrazil chodkyňu na priechode pre chodcov vo Svätom Jure. Žena zomrela štyri hodiny po prevoze do nemocnice. Za jej usmrtenie dostal Krivosudský dvojročnú podmienku a zákaz šoférovania na štyri roky.
Štefan Skrúcaný: Zabávač v júni 2004 spôsobil dopravnú nehodu v Považskej Bystrici, pri ktorej zomrela dôchodkyňa. Skrúcaný ju zrazil na priechode pre chodcov. Ako vyplynulo z vyšetrovania, nedodržal povolenú rýchlosť. Skrúcaný dostal dvojročný podmienečný trest odňatia slobody s odkladom na tri roky a zároveň zákaz viesť motorové vozidlo na tri roky. Neskôr však súd vyhovel jeho žiadosti o podmienečné odpustenie zvyšku trestu a Skrúcaný opäť jazdil už dva roky po tragédii.
Jozef Čierny: Asi jediný známy človek, ktorý si nehodu aj odsedel. Hokejista v júni 1999 pri obci Horné Semerovce v zákrute narazil do stromu. Zahynuli pri tom jeho dve spolujazdkyne na zadných sedadlách. Čierny priznal, že namiesto jazdy sa viac venoval debate so spolujazdcom a dvomi dievčatami. Súd ho poslal za mreže na dva roky, odsedel si jeden. Polovica trestu mu bola odpustená za dobré správanie.
Jožo Ráž: V júni 1999 mal Jožo Ráž ťažkú nehodu. Jeho motorke skrížil na dunajskom nábreží cestu Opel s nemeckým vodičom. Jeho život visel na vlásku, no dostal sa z toho. Vďaka lekárom, ale i jeho vôli. No aj v máji 2008 sa jeho meno skloňovalo so slovíčkom nehoda. Tentoraz mal spevák vo svojom terénnom vozidle kolíziu s cyklistom. Polícia nehodu zdokumentovala a Ráž dostal svoje doklady naspäť.
Michal Martikán: V novembri 1997 zrazil pri obci Veľké Zálužie muža, ktorý v nemocnici na následky nehody zomrel. Vyšetrovanie ukázalo, že značka obmedzujúca rýchlosť na 40 km/h Martikána príliš nezaujímala. Zlatému olympionikovi súd vymeral sedemmesačný podmienečný trest a zákaz vedenia motorového vozidla. Martikán však napriek tomu aj bez vodičského preukazu jazdil ďalej. Polícia na to prišla a hrozilo mu, že si trest bude musieť odsedieť. Od pobytu za mrežami napokon Michala Martikána uchránila milosť prezidenta Rudolfa Schustera.
Marika Gombitová: Patrí k tým, ktorí trpia na následky nehody, ktorú sami nespôsobili. V novembri 1980 sa s kamarátkou Andreou vracala z koncertu Modusu. Za volantom bola 21-ročná Andrea, ktorá zrejme nezvládla ťažké podmienky – snežilo a fúkal silný vietor. Poranenie miechy pripútalo speváčku na invalidný vozík. Andreu odsúdili za ublíženie na zdraví a vrátila sa do zahraničia, kde žila.