Presunúť na hlavný obsah

Je v móde žiť single?

Sex a vzťahy

Hoci štúdia tvrdí, že ľudia žijúci vo vzťahu, sú zdravší, prepadajú menej depresiám a dokonca sa dožívajú vyššieho veku, stále viac jednotlivcov žije single. Tento trend je viditeľný predovšetkým v hlavnom meste. Každý piaty Bratislavčan starší ako 15 rokov hospodári a v drvivej väčšine aj býva sám. Je možné tento jav považovať za prechodný módny trend alebo je to dôsledok sociodemografického vývoja ľudstva?

 

Fenomén singles je jednou z tém, ktoré tradičná značka Zlaté zaradila do svojho projektu Zlaté chvíle, aby o ňom diskutovala so širokou verejnosťou. Cieľom projektu je zamyslieť sa nad tým, ako prežívame chvíle s našimi blízkymi. V modernej hektickej dobe často zabúdame, ako dôležité sú okamihy, ktoré trávime s partnerom a rodinou, alebo si ich dokonca ani neuvedomujeme. Pre účely projektu vznikla stránka na Facebooku „Moje Zlaté“. Tu sa aj vy môžete podeliť o svoje príbehy. 
 
Pokiaľ ste vo veku medzi 20 a 40 rokov, bez partnera, žijete sami a ste ekonomicky nezávislí, vyskakuje vám na čele označenie single. Dôvodov k rozhodnutiu prestať brať ohľad na niekoho iného a naplno si užívať život sám za seba existuje pritom niekoľko. Medzi najčastejšie patrí potreba oddýchnuť si po rozchode z nepodareného vzťahu alebo neúspech pri hľadaní ideálneho partnera. Pribúdajú ale aj ľudia, ktorí sa zatiaľ radšej venujú kariére ako hľadaniu partnera alebo tvrdia, že im tento stav jednoducho vyhovuje. Nakoniec je pravda, že je o veľa jednoduchšie objednať si cez telefón pizzu ako vyraziť si s niekým na večeru a do kina. „Je to asi rok, čo som nastúpila na manažérsku pozíciu a ešte nejaký rok mi potrvá, než svoju kariéru dostatočne naštartujem. Na hľadanie partnera mi aktuálne nezostáva čas,“ tvrdí Katarína z Košíc. 
 
Dlhodobo sú to však skôr muži, ktorí preferujú žiť single. Chcú spoznať viac partneriek, a čo si budeme hovoriť, do manželstva sa neponáhľajú. Ženy volia túto variantu skôr dočasne. Percento tých, ktorí sa väčšinu života dobrovoľne rozhodnú žiť dlhodobo sami so svojou mačkou, je stále minimálne.  „Rozhodne by som sa nesnažila udržať si vzťah len preto, aby som nejaký mala. Nevadí mi byť istú dobu sama. Viem, že v tej dobe ma podporí rodina a priatelia. Do budúcnosti by som si ale partnera rada našla,“ hovorí Paula z Bratislavy. 
 
Istú dobu už taktiež neplatí, že by život single bol len výsadou mladých ľudí. Mení sa totiž značne štruktúra rozvodov podľa trvania manželstva. Zatiaľ čo v roku 1991 sa takmer 60 % rozvodov týkalo manželstva do desať rokov od jeho uzavretia, od roku 2003 sa tento podiel drží na úrovni 40 %. Naopak teda, 60 % manželstiev končí rozvodom až po viac ako desiatich rokov od sobáša.
 
Pozrime sa na český film „Ženy v pokušení“. Presne ilustruje príbeh, ktorý sa stáva každý deň nielen na filmovom plátne. Štyridsiatnička Helena pristihne manžela s mladšou ženou tzv. in flagranti a manželstvo je razom na rozpad. V snímke je ale názorne ukázané, že byť single nie je žiadna tragédia ani v pokročilom veku. 
 
„Moja mamka sa rozviedla, keď štyridsaťpäť. Začala chodiť do divadiel, na výstavy a jazdiť s priateľmi na výlety,“ píše v diskusii Petra z Komárna, „omnoho viac sa teraz tiež venuje zvyšku rodiny.“ Psychológovia upozorňujú na to, že na dĺžku trvania manželstva má veľký vplyv spôsob trávenia spoločného času. Petr Šmolka ho delí na tri typy. Na jednej strane je to čas, kedy sa partneri venujú spoločnej činnosti. Potom je to čas, ktorý trávia oddelene podľa svojich záujmov a koníčkov. A tretí spôsob je ten, kedy sú spolu, ale každý sa zaoberá niečím iným a žiadna komunikácia medzi nimi neprebieha. Na začiatku vzťahu prevláda prvý variant. 
 
„Dvaja ľudia, ktorí spolu začínajú chodiť, spolu nepôjdu na Slavín, aby si tam jeden čítal knižku a ten druhý lúštil krížovku,“ hovorí Petr Šmolka.
Pri dlhodobejšom vzťahu mávajú partneri ale niekedy problém s tým tretím spôsobom, kedy trávia čas skôr vedľa seba ako spolu. Môže sa vám potom stať, že zatiaľ čo váš muž sleduje v televízii zápas Slovanu a Spartaku, vy si vedľa v izbe v krkolomnej jogínskej polohe lámete nielen krk, ale aj hlavu a myslíte si, že si už vlastne nemáte čo povedať. V takej situácii je dobré sa zobrať, vymaniť sa zo svárov stereotypu a podniknúť niečo opäť spoločne.
 
A pokiaľ patríte medzi šťastlivcov, ktorí žijú v spokojnom vzťahu, vážte si to. Nielenže máte partnera, na ktorého sa môžete spoľahnúť a s ktorým môžete tráviť spoločný čas, ale podľa odborníkov je váš život taktiež zdravší. S pocitom spokojnosti a bezpečia klesá riziko vysokého krvného tlaku a dožiť by ste sa mali aj vyššieho veku.
 
Romain Rolland viac-menej raz povedal: „V láske a umení sa nedá opisovať, každý sa musí vyjadriť po svojom.“ Niekomu vyhovuje žiť sám, niekto by si život bez partnera nevedel predstaviť. Jedno však zostáva spoločné. Nech už si zvolíte akýkoľvek model, užívajte si zlaté chvíle a vážte si ich. Nejde pri tom len o chvíle s partnerom, ale taktiež s rodinou a priateľmi.