Kúpeľňa môže byť druhou obývačkou
Hoci ešte v devätnástom storočí boli kúpeľne výsadou cisárskych rodín, za storočie sa ich funkcia a vplyv na domácnosť tak zmenili, že dnes sa bez nich nezaobíde žiadna normálna domácnosť.
Kedysi a dnes
Koncom prvej svetovej vojny sa v USA konal stavebný boom, v rámci ktorého začali pribúdať do domov samostatné miestnosti určené na dennú hygienu ľudí. Tento vplyv časom prenikol i do Európy. Štýl vtedajších kúpeľní sa od tých dnešných veľmi nemenil, až na veľké okno, ktoré bolo ich súčasťou. Dôvod bol jednoduchý- neexistovali žiadne osviežovače vzduchu a miestnosť, kde sa vykonávali pravidelné očisty tela, bolo treba vetrať. Napriek tomu to bola plnohodnotná miestnosť domu. Pokojne ste v nej mohli nájsť kozub i pohodlnú sofu na odpočinok, ktorú dopĺňala secesná vaňa na nožičkách. Štýl a eleganciu prvých kúpeľní vystriedalo šedivé obdobie komunizmu, vládnuce polovici Európy. Strohý minimalizmus a funkcionalizmus vládli vtedajšej architektúre a in bolo to, čo dokázali napchať do zmenšených kúpeľní panelákov. Tento trend po revolúcií začal ustupovať a tak, ako rástli ľuďom krídla, rástli aj priestory kúpeľní.
Hlavne s vkusom a štýlom
Po dvadsiatich rokoch od revolúcie vzrástla náročnosť Sloveniek a vycibril sa ich vkus. Dnes sa kúpeľňa chápe ako miesto, ktoré by malo vyjadrovať našu osobnosť. Človek v nej neraz relaxuje, zbavuje sa napätia a kradne si chvíle pokoja a samoty len pre seba. Preto by mal byť prítomný pri stavbe kúpeľne a dozerať na detaily, ktoré by neskôr mohli negatívne ovplyvniť jeho komfort. Sanitu by si mal zásadne vyberať aj s partnerom, s ktorým bude priestory kúpeľne zdieľať. Pri tomto výbere sa oplatí myslieť dopredu. Vyberajte si napríklad samozávesné toalety a bidety, pod ktorými sa vám bude ľahšie umývať a aj starostlivosť o ne bude poznateľne menšia. Ďalšou dôležitou záležitosťou sú umývadlá so širokými odkladacími miestami ktoré sa dnes vyrábajú s dôrazom na dominantnú ruku, teda či je človek ľavák, alebo pravák. Ak partneri nezdieľajú spoločnú dominanciu rúk, môžu investovať do dvoch umývadiel, ktoré jednoducho primontujú vedľa seba. Ich zrkadlovitý efekt sa stane perfektným dizajnovým šperkom kúpeľne. Pri výbere tvarov sa dá orientovať rozličnými smermi. Existujú guľaté i hranaté možnosti a je len na každého vkuse, aký druh umývadla si vyberie.
Vaňa alebo sprchový kút
Pri tejto „dileme“ by mal človek načúvať rytmu svojej domácnosti. A aj keď sa to na prvý pohľad zdá pri výbere kúpeľne vedľajšie, svoje spraví aj váš pohľad na svet. Rozmýšľate zeleno, alebo vám je pojem životné prostredie úplne ľahostajný? Je len na vás, či si vyberiete vaňu, alebo sprchový kút. Žiaľ, veľkosť niektorých kúpeľní nepovoľuje obe varianty, tak človek musí presne vedieť, čo chce. Pri výbere správneho sprchovacieho kútu sa riaďte jeho rozmerom a nebojte sa ho priamo v predajni vyskúšať. Musíte sa tam predsa zmestiť a je nanajvýš praktické, ak tam máte aj miesto navyše. Vaňa zase poskytuje dokonalé miesto na relax, a preto by ste mali vyberať medzi najlepšími. Napríklad s kúskom z línie Ovum od renomovaného návrhára Antonia Cittera získate nielen štedrý priestor na vodný kúpeľ, ale aj bonbónik v podobe jedinečného dizajnového kúsku. A vy si aj vďaka nej môžete užiť svoje vlastné domáce wellnes. Interiér kúpeľne dotvára i kúpeľnový nábytok. A tým nemusí byť len jedna skrinka na uteráky. Kliknite si pre inšpiráciu na www.sanitec.sk a uvidíte, ako sa môže kúpeľňa zmeniť na miestnosť, kde by ste najradšej usádzali návštevy.