Ktorú pieseň počúvajú ženy najčastejšie po rozchode?
Ja osobne som prežívala rozchody inak v puberte a inak teraz, pomaly na sklonku tridsiatky. Predtým prebiehala srdcoliečba v miestnych lokáloch s kamoškami, ktoré v snahe udržať pokojnú atmosféru, na každý môj depresívny výlev odpovedali výstižným a teatrálnym: „Booože, to je debil!“ Toho času riešim podobné veci menej deštruktívnym spôsobom a hlavne hudbou. Tá jediná ostala nezmenená, keď si v spomienkach spätne rekapitulujem predchádzajúce „zaužívané metódy“.
Zaujímalo ma, či existuje rebríček najpočúvanejších po-rozchodových skladieb. Jasné, že existuje a ženy na celom svete si ho zostavili takto:
- „I will Survive“ - hit od Glorie Gaynor z roku 1979 je už niekoľko desiatok rokov neoficiálnou hymnou všetkých ohrdnutých dám. Tento prísľub nového začiatku, si dávajú ženy všeho druhu od zápasničiek, chladných workoholičiek až po introvertné romantičky. Na pätu mu však šliapu aj tieto, nemenej známe láskybôlové hitovky:
- „Total Eclipse of the Heart“ – jedna z najhrávanejších skladieb roku 1983. Po jej vypočutí nikto nepochybuje o tom, že Bonnie Tyler si prežila svoje. V opačnom prípade by nebola schopná tak verne odspievať hit, ktorý ľudí chytá za srdcia aj takmer 30 rokov po jeho vydaní.
- „Survivor“ - patrí medzi modernejšie verzie “povzbudzovákov”, i keď tento nehovorí o láske,ale o nie celkom košér odchode dvoch pôvodných členiek kapely.
- „You Oughta Know“ - z roku 1995 je odpoveďou Alannis Morissette svojmu nevernému priateľovi. Za tento hudobný počin získala dlhovlasá divožienka Grammy za najlepšie rockové video.
- „Yersteday“ – tak toto je skladba s veľkým S. Štatistiky o tom vedia svoje: jednotka v americkej hitparáde, 3000 rôznych verzií, čím si vyslúžila i zápis do Guinessovej knihy rekordov za najprerábanejší hit v histórii. V súvislosti s ňou treba tiež spomenúť, že autor Paul McCartney môže byť na svoje dielo právom hrdý, keďže nejde len o jednu z najobľúbenejších rozchodových pesničiek, ale patrí i medzi top 5 najlepších skladieb sveta.
- „Since U Been Gone“ – Kelly Clarkson, hviezda Americkej verzie Superstar, touto hitovkou z roku 2004 dodáva odvahu všetkým ženám, ktoré zotrvávajú v neperspektívnych vzťahoch.
- „Everybody Hurts“ z textu piesne sa nedá celkom presne určiť, či spevák Michael Stipe takto precítene spomína na svoju bývalú lásku. Slová sú skôr povzbudzujúceho charakteru a dávajú ľuďom novú nádej.
- „Cry me a river“ – Justin Timberlake sa v roku 2002 týmto spôsobom pomstil, v súčasnosti už dvojnásobnej matke Britney Spears, za jej neveru s vtedajším choreografom.
- „Nothing compares to you“ – mať zlomené srdce, tak si túto krásnu, ale smutnú pesničku nepúšťam, no niektorým dámam možno podobná forma nostalgie pomáha. Sinead O´Connor ju prevzala v roku 1990 od Princa, no až v jej podaní zaznamenala celosvetový úspech a niekoľkotýždňové kraľovanie v rebríčkoch svetových hitparád.
- „You give love a bad name“ – sledujúc Bon Joviho v časoch najväčšej slávy, ktoré bezpochyby pretrvali ďaleko po vydaní tohto hitu v roku 1986, a hneď je po celom láskybôle.
Podľa nedávneho prieskumu známeho hudobného servera, je najobľúbenejšou pesničkou citovo zdevastovaných žien v našich končinách SMS od Lucie Bílej. „Já mám jen teď, žádný pak, přejels mě jak náklaďák, i když je to pochmurný, tvý city smetu do urny, neskučím jako pes, na hrob ti tesám esemes, můžeš lásko klidně spát, chcípni když mě už nemáš rád!“ Marta sa v internetovej diskusii zverila, že s výrazom masovej vrahyne si tento text pospevuje niekoľko krát denne a ako rekonvalescencia vraj zaberá dokonale. Gabika s ňou súhlasí a dodáva: “Táto pesnička ma tiež postaví na nohy. Púšťam si ju vždy, keď mi je najhoršie.“ Obávam sa, že ich tip si budem mať možnosť ešte niekedy v budúcnosti vyskúšať aj ja. Keď tak, potom prihodím do danej diskusie aj svoj poznatok.