Čo ste nevedeli o vysávaní
V dnešnej dobe už takmer neexistuje domácnosť bez vysávača. Prach je totiž všade okolo nás a vysávanie predstavuje rýchly a účinný spôsob, ako sa ho zbaviť. Kým prvé vysávače vážili niekoľko desiatok kíl, robili veľký hluk a na ich obsluhu bol potrebný aj niekoľko členný tím, tie dnešné sú ich pravým opakom. Ľahké, tiché, s jednoduchým ovládaním a čoraz účinnejšie. Moderné vysávače sú vybavené príslušenstvom aj na menej dostupné miesta. Dôkladne vyčistia koberce, parkety či iné špecifické povrchy. Stačí si len správne vybrať.
Súčasný trh dnes prináša širokú ponuku vysávačov a umožňuje tak spotrebiteľovi vybrať si z cenovo priaznivých a jednoduchých variácií až po komplexné robotické vysávače. Kým na čisté podlahy sú najefektívnejšie vysávače so schopnosťou efektívne filtrovať prach, pri kobercoch je rozhodujúci sací výkon. Dôležité je zvoliť správnu stratégiu údržby podláh a interiéru vo vašej domácnosti. Skôr, ako sa totiž rozhodnete pre konkrétny druh, mali by ste si ujasniť, na aký účel chcete vysávač používať - na suché vysávanie, mokré vysávanie či tepovanie.
Vreckové verzus bezvreckové vysávače
Odpoveď na to, či je lepší vreckový alebo cyklónový (bezvreckový) vysávač, nie je jednoznačná. Oba druhy totiž ponúkajú mnoho výhod a je na vás, pre aký typ sa rozhodnete. Vreckové vysávače umožňujú vysokú hygienu pri obsluhe a tie s vhodne riešeným uzáverom vrecka zlepšujú manipuláciu s odpadom a zabraňujú úniku vysatých nečistôt späť do ovzdušia. Moderné vrecká sú navyše vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré dokážu zachytiť a neutralizovať pôsobenie nečistôt na človeka. Nevýhodou je výkon, ktorý klesá spolu s objemom prachu vo vrecku. Pri cyklónových vysávačoch odpadá povinnosť kupovať vrecká a oceňované sú aj filtre, ktorých výkon ostáva kontinuálny, až kým nádoba nie je plná. Novinkou sú samočistiace filtre, ktoré spolu s malou obsluhou obnovujú priepustnosť vzduchu a výkon vysávača.
Ručné vysávanie
Ručné vysávače sú ideálnym pomocníkom do kuchyne. Okrem tých, ktoré sú určené na suché vysávanie, existujú už aj modely, ktoré si poradia s rozliatou tekutinou či inými nečistotami. Batériové napájanie a tvarovaná rúčka zaručujú ľahkú manipuláciu a uchopenie. Súčasťou bývajú rôzne druhy kefových nadstavcov. Tie umožnia odstrániť prach aj z vašej počítačovej klávesnice či linky. Štandardom by mal byť stojan s automatickým nabíjaním.
Viacúčelové vysávanie
Dnešné vysávače sú často už viacúčelové a okrem bežného „suchého“ vysávania umožňujú vysať vlhko, tekutinu, či tepovať koberce alebo sedacie súpravy. S pomocou špeciálnej hubice a mopu si poradia aj s lepkavou špinou či tvrdými podlahami. Sú klasickým bestsellerom na trhu – a opodstatnene.
Ergonomické vysávanie
Bolí vás pri vysávaní chrbtica alebo kríže? Podľa aktuálnych štúdií zaznamenáva podobné pocity až 71% ľudí, ktorí bežne v domácnosti vysávajú. Výrobcovia vysávačov sa rozhodli bojovať aj s týmto problémom a prinášajú tak novinky v podobe ergonomických vysávačov. Ovládanie priamo pod rukou, špeciálna ergonomická rukoväť a otočné pripojenie hadice poskytujú niekoľkonásobne pohodlnejšie vysávanie bez potreby ohýnania sa. Vzpriamený postoj tak prestáva byť problematickým a extra dlhá hadica i šnúra sprístupní aj ťažko dostupné miesta.
Alergie a vysávanie
V uzavretej miestnosti možno namerať až 2,5 milióna častíc prachu. Výsledkom sú rastúce alergické ochorenia, ktoré zároveň vedú k zvýšeným nárokom na čistotu domáceho prostredia. Moderné technológie dnes umožňujú účinne odstraňovať častice, ktoré dlhodobo prežívajú v domácom ovzduší a negatívne pôsobia na ľudský organizmus. Tieto technológie sú súčasťou antialergických vysávačov, ktoré oproti bežným dokážu pomocou špeciálnych filtrov zachytiť až 99,9% mikroskopických čiastočiek peľu, alergénov či jemného prachu. Sú vhodné do miestností ainteriérov, kde sa vyžaduje úplná čistota prostredia. Na trhu sú dostupné už aj novinky v mini balení a so samostatne stojacou podlahovou hubicou.
Rozhodujúce parametre a funkcie
Nároky na čistotu domácnosti a tým aj na parametre vysávača sú dnes oveľa vyššie ako v minulosti. Tomuto trendu sa prispôsobujú súčasní výrobcovia a aj preto sa jednotlivé parametre či funkcie vysávačov vyznačujú čoraz kvalitnejšími prívlastkami a vlastnosťami. Pri výbere vhodného vysávača sú okrem dizajnu a príslušenstva dôležité aj ďalšie parametre. Medzi tie najdôležitejšie patrí:
Sací výkon
V súčasnosti neexistuje jednotný prístup k udávaniu hodnoty tohto kľúčového parametra. Ten vyjadruje, aký je vysávač výkonný alebo efektívny. Na niektorých vysávačoch údaj o sacom výkone nájdete, na iných nie, záleží od výrobcu. Rozpätie sacieho výkonu sa pohybuje približne od 100 do 400 W. Súčasná špička na slovenskom trhu dosahuje sací výkon až 500 W. Ak nenájdete údaj o sacom výkone, hľadajte príkon. Ten sa uvádza vo wattoch a vyjadruje spotrebu vysávača. Štandardne nadobúda hodnoty od 1 400 do 2 200 W.
Hlučnosť
Hlučnosť počas posledných rokov stále klesá, štandardne sa jej hladina pohybuje medzi 67 až 82 dB. Spolu so snahou poskytnúť pri vysávaní čoraz vyšší komfort prichádzajú prvé modely s tichými motormi, ktoré nebudú rušiť nielen vás, ale aj vašich susedov.
Filtrácia
Filtrácia ako schopnosť vysávača zachytávať čo najviac mikroskopických častíc predstavuje jedno z najdôležitejších kritérií kvality vysávača. Nezáleží na tom, či máte vreckový alebo bezvreckový vysávač. Vo všeobecnosti platí, že čím lepšia filtrácia, tým kvalitnejší vysávač. Schopnosť filtrácie udávajú výrobcovia v mg/m³, čo vyjadruje množstvo emisie prachu. Táto hodnota by mala byť čo najnižšia a pri špičkových výrobkoch sa pohybuje okolo 0,004 mg/m3 a menej. Dôležitý je aj objem prachového vrecka. Samotné filtre sa radia do tried označovaných skratkami HEPA H10, H11, H12 a H13. Čím vyššie číslo, tým je výstupný vzduch z vysávača lepšie filtrovaný.
Ovládanie a príslušenstvo
Jednoduché ovládanie a výbava vysávača sú rozhodujúce. Dĺžka kábla, akčný rádius, ovládanie prístroja priamo na rukoväti, kvalitná hubica či sacie štetce - to sú parametre, bez ktorých ani ten najkvalitnejší vysávač nepodá dobrý výkon. Pre tých, ktorý bývajú v malej domácnosti, sú vhodné ľahko skladovateľné a ultrakompaktné vysávače s praktickým odkladacím boxom.
Životnosť vysávačov
Životný cyklus vysávačov vo všeobecnosti trvá 5 až 6 rokov. Počas tejto doby vysávače zvyčajne fungujú bezporuchovo, postupne však dochádza k opotrebeniu a prejaví sa to vo vyššej hlučnosti či slabnúcom sacom výkone vášho pomocníka. Ak chcete svoju domácnosť aj naďalej udržať nielen čistú, ale aj dýchať kvalitne prefiltrovaný vzduch, dajte na rady odborníkov a rozhodne nečakajte, kým vám motor či samotný vysávač úplne vypovie činnosť.
Praktické rady
Ak budete dodržiavať nasledujúce rady, váš vysávač by mal počas svojej životnosti vydržať čo najdlhšie: včasná výmena vrecka, udržiavanie kefovej hlavice v čistote, u bezvreckových vysávačov výmena filtra po 2 rokoch, pri kvalitnejších modeloch stačí filter vyčistiť a nasadiť späť, pravidelná kontrola rúry a hadice, odstránenie nežiaducich predmetov.