Viete ochrániť svoje deti pred internetom?
Iba 18 percent rodičov vie, ako by svoje dieťa chránilo pred nástrahami internetu. Štyridsať percent nepozná žiaden spôsob ako svoje deti chrániť. Pritom viac ako tretina sa priznala, že pristihla svoje dieťa pri prezeraní nevhodného obsahu. Rodičia tušia, že pomôcť môžu technické prostriedky, ale veľakrát nevedia, ako si také niečo obstarať a používať.
Prieskum spoločnosti Slovanet a Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska (ASŠŠZS) sa zameral na rodičov školopovinných detí do osemnásť rokov a ukázal, že aj napriek rôznym informačným kampaniam rodičia svoje deti stále nevedia chrániť pred nástrahami webu. Šesťdesiat percent z nich niektorú formu ochrany aspoň pozná. Odborníci pritom odporúčajú kombinovať technické prostriedky ochrany so zvýšeným záujmom o aktivity vlastných detí na internete. Vzniká internetová poradňa pre rodičov aj nová generácia bezpečnostných produktov určená pre rodinu.
“Pomocou ankety sme sa rozhodli upriamiť pozornosť rodičov na aktivity ich detí na internete,” hovorí Peter Máčaj, výkonný riaditeľ Slovanetu, ktorý anketu zorganizoval. „Pre rodičov v týchto dňoch v spolupráci s ASŠŠZS spúšťame na stránke www.bezpecnyinternet.sk bezplatnú poradňu, kde každému rodičovi individuálne zodpovieme jeho problém,“ dodáva Máčaj. Spoločnosť zároveň ponúka rodičom ako prvá na Slovensku bezpečnostný produkt, ktorý sám filtruje nevhodné stránky. Netreba inštaláciu žiadnej aplikácie do počítača, obsah filtrujú priamo zariadenia v sieti Slovanetu podľa nastavenia rodiča. Stačí, aby si aktivoval niektorú z oblastí, do ktorých sú podľa obsahu zaradené nebezpečné stránky. Zvoliť sa dá aj kombinácia viacerých oblastí, na výber sú napríklad stránky s erotickým, násilným obsahom, podvodné weby, blokovať možno aj sociálne siete, diskusné fóra a stránky s nelegálnym obsahom. Po zadaní osobitného hesla systém umožňuje rodičom a správcom kedykoľvek v prípade potreby aktivovať dočasnú výnimku pre prístup k stránkam, ktoré Strážca prístupu blokuje.
“Je dôležité, aby sa rodičia už pri deťoch v útlom veku zaujímali, čo deti na počítači robia. Už odmalička by mali spolu s deťmi objavovať vhodné stránky a aplikácie,“ vysvetľuje Saskia Repčíková, prezidentka ASŠŠZS, ktorá je odborným partnerom projektu. "Deti je potrebné nielen chrániť pred nevhodným obsahom, ale učiť ich aj kriticky hodnotiť informácie, ktoré sa dozvedia z Internetu a v tom môže škola veľmi pomôcť. Výhodou súkromných škôl pritom je, že môžu pružnejšie reagovať na rýchlo sa vyvíjajúci svet virtuálnej komunikácie a zakomponovať nové informácie do obsahu vyučovania".
„Dobré skúsenosti majú rodičia aj v prípade, že počítač umiestnia v miestnosti, kde rodina trávi najviac času. Pri starších deťoch zasa funguje dohoda s dieťaťom o pravidlách hry, čo sa smie a čo nie,“ dopĺňa riaditeľka 1. súkromného gymnázia v Bratislave Mária Smreková. „Najlepšie je venovať viac času deťom pri ich práci s počítačom spolu s prevenciou v podobe technického zabezpečenia.“ Ako však odpovedal jeden z rodičov v ankete: Najbezpečnejším programom na ochranu detí sú ich vlastní rodičia.
Ankety na stránke www.bezpecnyinternet.sk sa zúčastnilo viac ako 3000 rodičov detí do 18 rokov, ktorí mohli odpovedať na 6 otázok. Na základe výsledkov ankety a otázok užívateľov by sa mal pripraviť poradenský portál pre rodičov a učiteľov.