Presunúť na hlavný obsah

AKO SA SPRÁVNE STRAVOVAŤ?

Zdravie a relax

Slovenská kuchyňa je stále konzervatívnou a vychádza z tradícií, keď človek veľa fyzicky pracoval. Podľa odborníčky MUDr. Evy Smíškovej sa v slovenských domácnostiach nešetrí tukom, ani sacharidmi. Ako sa správne stravovať, aby náš organizmus prijímal všetko potrebné a my sme nepriberali? Doktorka Eva Smíšková prezradila pre FEMINITY niekoľko základných stravovacích právd.

„Jedz raňajky ako kráľ, obed ako princ a večeru ako žobrák,“ vraví staré slovenské príslovie, podľa ktorého je pre správne fungovanie organizmu najdôležitejšie prvé jedlo dňa. Odborníčka na stravovanie, MUDr. Eva Smíšková, tento fakt potvrdzuje a pridáva niekoľko dôležitých rád, kedy je najvhodnejšie raňajkovať či večerať. „Najväčší energetický objem by sme v dennom rozvrhu mali prijať na obed, ale dôležitá je aj skladba denného jedla vzhľadom na dennú dobu. Čas stravovania je iste individuálna vec, ale prvé jedlo by sme mali zjesť do hodiny po prebudí a posledné približne dve až tri hodiny pred odchodom do postele,“ hovorí odborníčka, ktorá odporúča v priebehu dňa jesť v pravidelných intervaloch. Práve strava v menších dávkach, no v pravidelnom čase pomáha udržiavať metabolizmus v normálnom a nie úspornom režime, zabraňuje kolísaniu hladiny cukru a tým napomáha k vyrovnaniu produkcie inzulínu, ktorý sa podieľa na vzniku tukových vankúšikov. Pri pravidelnom stravovaní zároveň zabránime pocitom „vlčieho“ hladu a minimalizujeme tak zvýšenie kalorického príjmu nad naše potreby.

Dôležitou súčasťou správnych stravovacích návykov je dôsledné dodržiavanie pitného režimu. Ktoré vody sú pre náš organizmus vyhovujúce? Sýtené minerálky alebo neperlivé vody? „Čo sa konzumuje s mierou, organizmu zväčša neškodí. Pri odporúčanom množstve približne troch litrov tekutín denne by nám bublinky v sýtených nápojoch mohli skomplikovať trávenie,“ vysvetľuje doktorka. Zároveň upozorňuje, že pri žiadnej diéte nemá alkohol svoje miesto: „Jednak navyšuje energetický príjem a taktiež má vysoký glykemický index a jeho cukor sa rýchlo vstrebáva do krvi. Taktiež podporuje rast chute do jedla a oslabuje našu pevnú vôľu.“
Pri výbere potravín uprednostňuje doktorka Smíšková trstinový cukor pred repným, keďže obsahuje aj vhodné minerálne a stopové prvky, ktoré repný cukor nemá. Odporúča ľahkú stredomorskú kuchyňu plnú rýb, šalátov a zeleniny. Tú totiž Slováci často zo svojich jedálnych lístkov vynechávajú. „Nie je zvykom, hlavne v niektorých regiónoch, konzumovať zeleninu vo forme šalátov alebo v odľahčenej podobe bez múky a smotany. Mnoho zo Slovákov neje dusenú a varenú zeleninu ako hlavné jedlo. Tiež v jedení netučných mliečnych produktov a syrov zaostávame za ostatným svetom,“ vymenúva nedostatky v našich stravovacích zvyklostiach.