Presunúť na hlavný obsah

POZNÁTE NAJVPLYVNEJŠIE FINANČNÉ CENTRÁ SVETA?

Zdravie a relax

Svet financií má svoje nepísané pravidlá a zákony, ktoré každý úspešný podnikateľ, bankár alebo investor pozná. A pre tých ostatných, ktorých svet financií fascinuje, no na ekonomické záležitosti majú svojich zástupcov, ponúka FEMINITY malý prehľad najvplyvnejších metropol finančného sveta. Prestížne hodnotenie Global Financial Centres Index ponúka každoročne prehľad najvplyvnejších centier svetového biznisu.

Hodnotenie za rok 2009 bolo pre mnohých biznismanov kľúčové, keďže celý svet zasiahla svetová ekonomická kríza. Preto boli prvé pozície rebríčka ostro sledované, a nielen ich poradie, ale aj samotný bodový prepad v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Svoje pozície potvrdil Londýn, New York a Singapur, ktoré sa ukázali ako naodolnejšie voči vplyvom oslabenej ekonomiky.

Londýn je najvýznamnejším finančným centrom nielen európskeho kontinetu, ale podľa hodnotenia Global Financial Centres Index aj v rámci celého sveta. Práve v hlavnom meste britského kráľovstva má svoje sídla viac ako sto spoločností patriacich medzi 500 najväčších v Európe. Banka bánk, Banka Anglicka, ktorá má svoje sídlo na Threadneedle Steet, dohliada v centre finančného sveta na vzťahy medzi jednotlivými bankami, akcionármi, monetárnu politiku, anglickú burzu, aj rezervy zlata. Vo finančnom svete dobre známa Londýnska burza má za sebou viac ako dvesto rokov tradície, skúseností a znalostí. Vďaka strategickej prímorskej polohe je Londýn významným námorným centrom, spolu s rivalmi, akými sú Hong Kong, Atény, Singapur a New York. V Londýne je situovaná aj Baltická burza cenných papierov, jediný trh pre lodných maklérov.
Druhú pozíciu na pomyselnom finančnom rebríčku si udržal americký New York, ktorého miestna burza cenných papierov sa radí medzi najväčšie na svete. Svet burzy cenných papierov v New Yorku sa začal písať v roku 1792, keď 24 prominentných akcionárov podpísalo na Wall Street  Buttonwood dohodu.  Význam burzy začal rásť predovšetkým na začiatku 19. storočia, keď boli sformulované aj pravidlá jej fungovania. Po vražde Abrahama Lincolna bola na viac ako týždeň zatvorená, na štyri dni sa jej dvere zatvorili aj po páde obchodného centra WTC po teroristickom útoku 11. septembra 2001, burza zažila svoj Čierny štvrtok a svoje prepady a vzostupy prežíva denne.
Trojicu top finančných centier uzatvára Singapur, ktorý spolu s Hongkongom, umiestneným podľa hodnotenia Global Financial Centres Index na štvrtom mieste,  sú jedinými metropolami ázijského sveta na špici finančníctva. Singapur ako finančná metropola otvára investorom dvere nielen do sveta tejto krajiny, ale celého ázijského regiónu. Singapur je preferovaným útočiskom viac ako 200 spoločností, krajina poskytuje výnimočné možnosti investovania, infraštruktúru, podnikateľské prostredie a mimoriadne výhodnú lokalizáciu v regióne Ďalekého východu. Medzi prvú desiatku vo svete peňazí patria mestá ako Zürich, Ženeva, Chicago, Frankfurt, Boston a Dublin.