Presunúť na hlavný obsah

BUFFETT,SLIM,GATES: NAJBOHATŠÍ NA SVETE

Celebrity

Svet vidia v číslach, ktorým sa venovali od školských čias. Zmysel pre podnikavosť a obchodného ducha preukázali ešte pred dovŕšením dospelosti. Traja najbohatší ľudia sveta, americký investor Warren Buffett, mexický telekomunikačný magnát Carlos Slim Helú a zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates nejedia kaviár na raňajky, myslia na charitu, no milujú peniaze, úspech, moc a vôňu čísel.

Investor Warren Buffett je v súčasnosti najbohatším mužom sveta. Jeho majetok sa podľa časopisu Forbes odhaduje na 62 miliárd dolárov, je najväčším investorom v celej americkej histórii. Spája v sebe úspech, čestnosť, brilantnú inteligenciu a vytrvalosť. Napriek majetku, aký vlastní, býva v dome, ktorý kúpil pred rokmi, svojim deťom peniaze nedáva, ale požičiava, má fenomenálnu pamäť, neomylný inštinkt a vždy tie najsprávnejšie rozhodnutia Premýšľa o svojom nástupcovi, no deti vo svojej firme odmieta, miluje Cola-Colu, v ktorej má tiež svoj podiel a jazdí na starom Lincolne. Začínal ako jedenásťročný, keď kúpil a predal svoje prvé akcie. Zo svojej spoločnosti na výrobu textílií Berkshire Hathaway, ktorej akcie kúpil v 60. rokoch za 8 dolárov, vytvoril miliardovú korporáciu. Dnes má každá z akcií spoločnosti hodnotu tisícok dolárov. Najväčší pokles akcií však firma zaznamenala za rok 2008 a v liste akcionárom Buffett priznal, že spoločnosť bola postihnutá finančnou krízou.
Druhým najbohatším mužom sveta je mexický podnikateľ a telekomunikačný magnát Carlos Slim Helú, ktorého majetok sa podľa magazínu Forbes odhaduje na 60 miliárd amerických dolárov. Okrem telekomunikácií kontroluje viacero obchodných domov, bánk, reštaurácií, výrobcov cigariet, autosúčiastok a stavebných materiálov. Najväčší podiel na majetku však predstavuje Slimova telefónna spoločnosť Telmex, bývalý štátny monopol, ktorá kontroluje 90 % z 20 miliónov pevných liniek v Mexiku. Ďalšia jeho firma, America Móvil, je zasa najväčším mobilným operátorom v Latinskej Amerike s prevádzkami od Mexika až po Brazíliu. Počas vysokoškolských štúdií začal obchodovať na burze a spolu s ďalšími spolužiakmi dostal prezývku Burzoví chlapci. Keď v osemdesiatych rokoch nastala v Mexiku ekonomická kríza a všetci z krajiny utekali, on skupoval lukratívne pozemky za nízke ceny.  Má šesť detí, ktoré pomaly zasväcuje do podnikania, venuje sa filantropii a po smrti milovanej manželky myslí predovšetkým na obchod.
Tretiu priečku prestížneho rebríčka najbohatších ľudí na svete časopisu Forbes si drží Bill Gates, zakladateľ a v súčasnosti predseda správnej rady Microsoftu a poradca pre kľúčové projekty. Majetok voľakedy najbohatšieho muža sveta, ktorý sa na vrchole prestížneho rebríčka držal celých 13 rokov, sa odhaduje na 58 miliárd amerických dolárov. Po odchode zo svojej materskej firmy sa Gates rozhodol venovať výskumu vakcín proti AIDS  či financovaniu projektov zameraných na podporu krajín tretieho sveta. Svoje bohatstvo nadobudol šikovnosťou i ambíciami. V sedemnástich založil firmu na vytvorenie počítačového programu na analýzu dopravnej premávky a zarobil 20-tisíc dolárov. Pred štúdiom na vysokej škole potom uprednostnil biznis a v roku 1976 založil s partnerom Stevom Ballmerom Microsoft. Prelom v ich spoločnom podnikaní priniesol rok 1980, keď predali výrobcovi počítačov IBM operačný program, ale ponechali si autorské práva. Z Microsoftu sa stal svetový hráč v počítačovom biznise. Býva v obrovskej vile na Washingtonskom kopci, preplnenej technikou, svojim deťom zakazuje používať iPody a k svojim spolupracovníkom je vraj vždy odmeraný.