Presunúť na hlavný obsah

5 dôvodov, prečo si dať kávu pred cvičením: Spálite viac kalórií, získate vyšší prah bolesti a vydržíte dlhšie

Chudnutie a diéty

Kofeín je látkou so zaujímavými účinkami, ktoré možno využiť pre zvýšenie výkonu a rýchlejšie spaľovanie. Je však potrebné vedieť, ktoré nápoje sú vhodné a ustrážiť si dávkovanie.

Kofeín je chemická látka (alkaloid), ktorá stimuluje nervovú sústavu. Čistý kofeín má podobu bielych kryštálov, väčšina z nás ho však pozná skôr ako súčasť mnohých nápojov (kávy, čaju, sýtené limonády), prípadne niektorých pokrmov (čokoláda).

Kofeín sa v tele správa ako návyková látka, je preto tiež označovaný za jednu z najpoužívanejších drog na svete. Pre nastolenie žiaducich účinkov je pri trvalom užívaní potrebné postupne zvyšovať dávky. Tak ako s každým doplnkom stravy, je teda nutné aj s kofeínom vedieť zaobchádzať.

Neprehliadnite: 7-dňová výzva, ako sa čo najrýchlejšie zbaviť faldíkov na bokoch: Stačia tri minúty pohybu denne a k tomu tieto tipy!

5 dôvodov, prečo si dať kávu pred cvičením

1) Spálite viac kalórií

Kofeín zrýchli váš metabolizmus, vďaka tomu vaše telo pracuje "na vyššie otáčky" (zvýši sa aj tepová frekvencia) a celkovo tak spálite počas cvičenia - a po cvičení - viac kalórií, než keby ste rovnaký tréning absolvovali bez šálky kávy.

Uvádza sa, že s kofeínom ste schopní spáliť až o 15% viac kalórií. Záleží tiež na tom, aký nápoj pijete. Mohlo by sa totiž stať, že niektorým nápojom príjmete viac kalórií, než koľko dodatočne vďaka kofeínu spálite.

2) Zvládnete viac opakovaní, vydržíte dlhšie

Kofeín rozprúdi krv vo vašom tele, svaly tak budú oveľa viac zásobované kyslíkom. Vďaka tomu zvládnete počas cviku viac opakovaní - oddialite bod únavy. A viac opakovaní na hrane vašich možností spravidla znamená budúci posun vo výkonnosti.

Rovnako tak pri vytrvalostných športoch - typicky pri behu - prebehnete ďalej. Väčšina vrcholových športovcov užíva pri športových zápoleniach kofeín ako povolenú stimulačnú látku.

3) Budete mať vyšší prah bolesti

Ako stimulačná droga kofeín tiež zvyšuje prah bolesti. Vďaka tomu dokážete prekonať určité ťažkosti pri cvičení. Tu je nutné spomenúť, že by ste nikdy nemali ísť cez bolesť, ktorá môže značiť zranenia. Kofeín však opäť môže pomôcť posunúť váš výkon len o krôčik ďalej: Tam, kde by vás bolesť svalov inokedy už nepustila, zvládnete s kofeínom ešte niekoľko opakovaní alebo ubehnúť niekoľko metrov - a opäť platí, že v týchto chvíľach sa posúvate za svoje hranice.

Rovnako tak kofeín pomáha vďaka vyššej cirkulácii krvi rýchlejšie odbúravať laktát zo svalov a vy budete rýchlejšie pripravení na ďalší tréning - svaly vás budú po cvičení menej bolieť a bolesť tiež rýchlejšie ustúpi.

Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás stále faldíky na bruchu? Fitness tréner zostavil najlepšie cviky, ktoré zaberajú v boji s pneumatikou

4) Budete odhodlanejší

Kofeín zvyšuje vašu odhodlanosť... A nehovoríme tu len o placebo efektu. Kofeín vás skutočne nabudí, dodá vám potrebnú energiu a odbúra prípadnú nechuť začať cvičiť. Začať bude skrátka jednoduchšie. Počas cvičenia sa navyše budete viac koncentrovať na svoj výkon.

5) Čaj je účinný antioxidant

Najmä zelené čaje sú preslávené svojimi blahodarnými účinkami na naše zdravie. Mnoho antioxidantov, ktoré obsahujú, pomáha prečisťovať telo a spomaľovať starnutie, znižujú riziko rakoviny a srdcových chorôb. Antioxidanty obsahuje aj káva, s čajom sa však v tomto ohľade nemôže rovnať. Oproti tomu čaj však spravidla obsahuje menšie množstvo kofeínu.

Kde všade je kofeín, čo je dobré a čo zlé

Kofeín sa bežne vyskytuje v prírode v listoch a plodoch mnohých rastlín: kávové zrná, kakaové bôby, listy čajovníka, maté a v semenách guarany. Už z tohto opisu si možno odvodiť mnoho nápojov, v ktorých kofeín prirodzene nájdeme.

Espresso (30 ml) až 75 mg
Prekvapkávaná káva (200 ml) až 200 mg
Čierny čaj (200 ml) až 70 mg
Zelený čaj (200 ml) až 45 mg
Biely čaj (200 ml) až 25 mg

Do mnohých nápojov je pridávaný umelo.
Coca-cola (300 ml) 28,8 mg
Kofola (300 ml) 45 mg
RedBull (300 ml) 96 mg

Nápoje vhodné pre príjem kofeínu pred cvičením

Je dôležité počítať kalórie v nápojoch, ktoré pred cvičením konzumujete. Vhodné sú spravidla "čisté podoby" nápojov pripravených zo zdrojovej suroviny. Inak povedané, ideálne je ten nápoj, ktorý neobsahuje žiadne ďalšie prísady (cukor, mlieko, smotanu ...), teda espresso, prekvapkávaná káva a lúhované čaje.

Nápoje nevhodné pre cvičenie

Logicky nevhodnými nápojmi potom budú všetky sladené nápoje a limonády, energetické nápoje a špeciálne druhy kávy od cappuccina po sladené výtvory s karamelovým sirupom a hromadou šľahačky posypané čokoládou. V takom prípade totiž síce možno zrýchlite spaľovanie kalórií počas cvičenia, samotným nápojom ste však kalórií skonzumovali viac, než koľko počas následnej hodiny cvičenia spálite.

V tejto oblasti si naopak zo športovcov príklad neberte. Tí si totiž síce možno radi pred cvičením dajú plechovku energetického nápoja, im však v tej chvíli ide výhradne o momentálny výkon, nie o to, či počas výkonu schudnú.

Prečítajte si: Romana do svadby schudla 1kg, no jej telo bolo na nepoznanie: Ľudia si mysleli, že hneď priberie naspäť, opak je pravdou

Pozor na dávkovanie

Ďalšou otázkou je správne dávkovanie. Šálku ​​kávy si dajte ideálne už hodinu pred cvičením. Aby ste maximalizovali účinky kofeínu, je tiež nutné telo dostatočne pred požitím hydratovať.

Tým hlavným úskalím je však reakcia nášho tela na kofeín. To si totiž postupne zvyká na prijaté dávky a pre nastolenie spomínaných pozitívnych účinkov je nutné dávky postupne dvíhať. A tak zatiaľ čo prvý deň vám bude stačiť slabý čaj (za predpokladu, že ste kofeínový abstinent), ​​po niekoľkých týždňoch sa môže stať, že do seba budete musieť dostať niekoľko šálok silnej kávy denne.

Môžete si tak vytvoriť veľmi nežiaduci návyk na kofeín a ten sa tak z pomocníka premení v skutočnú drogu s mnohými nežiaducimi účinkami (nadmerná záťaž na srdce, poruchy spánku, poruchy sústredenia ...). Z toho dôvodu je nutné napr. raz za mesiac kofeín na týždeň maximálne obmedziť, počkať až sa telo prečistí a potom opäť začať od nuly s menšími dávkami. Nejde o to dostať do seba čo najviac mg kofeínu, účelom je dostať do seba väčšie množstvo, než na aké je telo aktuálne privyknuté.

A koľko je hranica? Uvádza sa, že človek by nemal konzumovať viac ako tri šálky kávy denne.