Presunúť na hlavný obsah

Pri výkyvoch menštruácie pomôže aj zmena životosprávy

Zdravie a relax

Ak ide o prislabú alebo prisilnú menštruáciu, pričastú, bolestivú alebo sem-tam vynechá, hovoríme o problémoch s menštruáciou.

Najčastejšie za nimi stoja hormonálne poruchy. Za prisilným krvácaním sa môžu skrývať zápaly, nezhubné nádory alebo vysoký krvný tlak, skrátený či predĺžený cyklus či úplné vynechanie menštruácie môže znamenať zníženú funkciu vaječníkov.

Pri ľahších prípadoch (menštruácia vynechá len raz, zdá sa nám prislabá, predĺžený cyklus nie je pravidelnosťou), si možno cyklus upraviť aj zmenou životosprávy. Hlavnú úlohu pri výkyvoch hormonálneho systému hrá vitamín B6. Nachádza sa v sóji, banánoch, špenáte, avokáde, semienkach, jadierkach a v orechoch. Ako pri všetkých iných poruchách a chorobách, aj k normálnemu menštruačnému cyklu je potrebný dostatok vitamínu C. Obsahuje ho čerstvé ovocie, reďkovka, cibuľa, špenát, brokolica, kaleráb, špargľa či kapusta.

Okrem stravy si možno pomôcť kúpeľom s rozmarínovými či tymianovými výťažkami.

Inou kategóriou je bolestivá menštruácia. Dá sa jej predísť, napríklad hormonálnou antikoncepciou, ale aj stravou. Tá by nemala obsahovať veľa soli. Prevenciou je aj pár dní pred očakávanou menštruáciou dopriať si diétu z ovocia, ryže a ovocných štiav, odvodníme nimi organizmus. Viac ako inokedy si v tomto období telo pýta vápnik a horčík, ak mu ich doprajete, zmiernite menštruačné kŕče. Ak už k nim príde, najviac zo všetkého pomáha teplo - rozťahuje cievy. V malom množstve odstraňuje bolesť aj alkohol a takisto bylinky. Najúčinnejší je čaj z myšieho chvostíka, alchemilky obyčajnej či hluchavky bielej.

Text: -dz- pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK